MedEverest Mountain Expedition Medicine

Robert Szymczak

Wypadek w górach

Przygotowanie przed wyprawą zarysu logistyki akcji ratunkowej pozwala w sytuacji zagrożenia zachować spokój. „Zachowaj spokój i nie wywołuj paniki” - to hasło powtarzaj jak mantrę.

Zadbaj o bezpieczeństwo ofiar wypadku oraz reszty grupy wybierając w miarę możliwości bezpieczne miejsce, w którym będziecie oczekiwali na pomoc. Pomoc nie zawsze jest błyskawicznie na miejscu, raczej należy się spodziewać kilku godzin do kilku dni oczekiwania.

Dobry ratownik to żywy ratownik. Oceń sytuację. Zbierz i przekaż służbom ratowniczym informacje

 Informacje, które należy przekazać   służbom ratowniczym.

1. Lokalizacja zdarzenia            

2. Rodzaj wypadku (upadek z   wysokości, wychłodzenie organizmu, wpadnięcie do szczeliny)            

3. Potencjalne   niebezpieczeństwa dla ratowników (szczeliny)            

4. Drogi dostępu do   poszkodowanych            

5. Liczba osób poszkodowanych

Skontaktuj się ze służbami ratowniczymi, jeżeli oczywiście na danym terenie takowe działają. Jeśli nie, alternatywą może być transport helikopterem poszkodowanych do najbliższego szpitala. Im szybciej się skontaktujesz tym szybciej uzyskasz pomoc (w jaki sposób powiadomić odpowiednie służby powinno być ustalone przed zaistniałą sytuacją kryzysową – element przedwyprawowych przygotowań). Po połączeniu przekazuj konkretne informacje, zgodnie z powyższą listą, zaczynając zawsze od lokalizacji, by w razie przerwania połączenia znalezienie was nie było problemem.

Zajmij się osobami poszkodowanymi. Jeżeli jest ich kilka, zajmij się najciężej chorymi, dbając jednocześnie o komfort cieplny pozostałych korzystając z folii termoizolacyjnych – srebrną stroną do poszkodowanego, ratunkowego śpiwora (survival bag) lub po prostu mocnego, dużego czarnego worka foliowego. Przyklejenie plastra na zadrapaną skórę może poczekać, natomiast poszkodowany, który np. nie oddycha powinien otrzymać pomoc natychmiast – wiadomości z kursu pierwszej pomocy, na którym byłeś  przed wyprawą, mogą się tutaj bardzo przydać.

 Elementy do przygotowania w oczekiwaniu na   helikopter.                        

1.   Przygotuj lądowisko  - płaska powierzchnia – około 100 kroków średnicy             

2. Narysuj   wielką literę H – użyj do tego kamieni, plecaków, kolorowych ciężkich   elementów wyposażenia - lekkie zostałyby porwane przez wiatr podczas   lądowania             

3. Jedną osobę ustaw poza   lądowiskiem, plecami do wiatru z uniesionymi    do góry ramionami, tak by sylwetka przypominała literę Y.         

4. Nie zbliżaj się do   helikoptera bez zgody załogi – nieszczęścia chodzą parami.

           

                  ​