Medycyna wysokogórska to profilaktyka, rozpoznawanie i leczenie zagrożeń zdrowia i życia wynikających z warunków środowiska panujących w górach wysokich. Warunki środowiska panujące na wysokościach ekstremalnych (>5500m) i w strefie śmierci (>7500m) nie są przyjazne życiu !!!. Skały, lód, śnieg, mróz, brak tlenu to nie oaza tętniąca życiem !!!
- Deficyt tlenu nasilający sie wraz ze zdobywaną wysokością, który grozi chorobami wysokościowymi, himalaista ma szansę pokonać dzięki stopniowej aklimatyzacji.
- Deficyt ciepła - niska temperatura i silne wiatry to zagrożenie wychłodzeniem i odmrożeniami. Te czynniki można ograniczyć stosując odpowiedni strój, dbając o nawodnienie i odżywienie organizmu.
- Deficyt wody - góry to pustynia. Potrzeba dużo paliwa by stopić śnieg i lód.
- Deficyt energii - zjesz tylko to co wniesiesz. Warto wiedzieć jaki rodziaj żywności wnosić.
- Deficyt służ ratunkowych. Himalaista musi być samowystarczalny.
- Wycieńczenie organizmu. Najniebezpieczniejszy dzień na wyprawie wysokogórskiej to dzień ataku szczytowego. Wtedy ginie najwięcej himalaistów, a główna przyczyna ich śmierci to wycieńczenie organizmu, na które składa się niedotlenienie, wychłodzenie, odwodnienie, wyczerpanie energetyczne i deprywacja snu.
Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia dotyczące zdrowia w górach wysokich przeglądnij moje publikacje oraz przeczytaj materiały edukacyjne.
Jeśli masz chorobę przewlekłą, a planujesz wyjazd w góry wysokie przeczytaj koniecznie teksty dedykowane chorbom przewlekłym.
Skontaktuj się z nami wybierzemy dla Ciebie najbardziej dopasowaną do wyprawy i optymalną finansowo opcję przygotowania i zabezpieczenia medycznego dla Twojej ekspedycji.
|
|