MedEverest Mountain Expedition Medicine

Robert Szymczak

Choroby przewodu pokarmowego

Na wysokości możesz stracić apetyt. Oprócz tego, w przebiegu Ostrej Choroby Górskiej (AMS) może dojść do wystąpienia nudności.  Zmiana diety oraz jedzenie lokalnych produktów może mieć wpływ pogorszenie apetyt lub być przyczyną wystąpienia biegunki.

Jakość wody oraz poziom higieny w wielu rejonach świata jest niski, co zwiększa ryzyko infekcji żołądkowo-jelitowych. Lepiej działać profilaktycznie, niż leczyć. Najpewniejszym sposobem dezynfekcji wody jest dodawanie do niej kilku kropel jodyny. Ten sposób jest przeciwwskazany u osób z chorobami tarczycy i u kobiet w ciąży.  Jeśli masz biegunkę, pij dużo czystej wody lub wody z dodatkiem elektrolitów. Przyczyną biegunki podróżnych są zazwyczaj bakterie, więc w apteczce przyda się antybiotyk.

Na wysokości, z powodu niedotleniania i zimna, zwiększa się ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Krwawienia pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych 3 tygodni pobytu na wysokości. Podstawowe objawy krwawienia z przewodu pokarmowego to: krwiste wymioty, smolisty (czarny jak smoła) stolec oraz krwawienie z odbytu. W badaniach osób, u których wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego na wysokości, stwierdzano w gastroskopii krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka, nadżerki błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu krwawienia z przewodu pokarmowego na wysokości to: wcześniej zdiagnozowana choroba wrzodowa, wzrost ilości czerwonych krwinek we krwi, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, przyjmowanie deksametazonu.

Osoby z aktywną chorobą wrzodową nie powinny wybierać się w góry wysokie. Osoby z wywiadem wrzodowym nie powinny na wysokości: pić alkoholu, palić papierosów, pić kawy oraz przyjmować niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Napoje mleczne, zsiadłe mleko lub jogurty łagodzą dolegliwości. Deksametazon powinien być stosowany tylko w sytuacji wystąpienia objawów Wysokogórskiego Obrzęku Płuc lub Mózgu. Podczas przyjmowania leków przeciwbólowych i deksametazonu powinno stosować się leki osłonowe na błonę śluzową przewodu pokarmowego – inhibitory pompy protonowej.

Jeżeli na wysokości pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego to należy jak najszybciej zorganizować ewakuację oraz zastosować podwójną dawkę inhibitorów pompy protonowej.

Pacjenci z przewlekła chorobą jelit w okresie wznowy (Colitis Ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna) nie powinni wyjeżdżać w góry. W okresie remisji powinni unikać bardzo długich podróży w tereny dalekie od cywilizacji.

Jeżeli cierpisz na  hemoroidy, spotkaj się ze swoim lekarzem przed wyjazdem. Kłopoty z hemoroidami mogą zepsuć ci wyjazd.

 

Bibliografia:

1. Travel at high altitude - www.medex.org.uk 

2. Journal of Travel Medicine 2010; Volume 17 (Issue 1): 48–62; K. Mieske et al.; Journeys to High Altitude—Risks and Recommendations for Travelers with Preexisting Medical Conditions